iş, hobi, teknik ve daha fazlası...


AIX 6.1 Güncelleme ve Timezone iFix Sorunu


Bildiğiniz üzere Ekim ayında Türkiye'de saatlerin bir saat geri alınması gerekirken, Türkiye yaz saatini sabitlediğini (GMT+03) ilan etti. Bu duyuru ile beraber bilişim dünyasında da bir panik başladı.

Bir çok kurumda kritik görevlerde çalışan sunucuların zaman dilimi (timezone) ayarına göre saatler Ekim ayında geri alınacaktı ve bu durum bankacılık sektörü başta olmak üzere bir çok kurumda ciddi sıkıntılara yol açabilirdi.

IBM, Red Hat, Oracle, SuSE, Canonical, Microsoft gibi işletim sistemi ve yazılım sağlayıcı firmalar da konuyla ilgili gerekli yamaları çıkardılar. Fakat sorunlar bir süre daha devam etti ve devam ediyor.

Bu sorunlardan biri de geçen gün AIX 6.1 işletim sistemlerine yeni Service Pack geçmek istediğimde başıma geldi.

Mevcut AIX 6.1 TL9 SP4 (6100-09-04-1441) sürümünden Aralık 2016'da çıkan AIX 6.1 TL9 SP8 (6100-09-08-1643) sürümüne geçmek istedim. Genel kural gereği AIX'lere Service Pack geçebilmek için öncelikle iFix'leri kaldırmak gerekiyor. Bu sebeple öncelikle Türkiye saat dilimi ile ilgili iFix'i kaldırmak gerekiyor.

Not: Burada dikkat edeceğiniz nokta iFix'i kaldırdığınızda, eski zaman dilimi bilgisine göre sistem saatinin de bir saat geri alınacak olması. Uygulamalarınızın veya zamanlanmış görevlerin etkilenmemesi için buna dikkat etmenizi öneririm. Hatta mümkünse eski zaman dilimi bilgisine göre 26 Mart 2017'de yaz saati (GMT+02) uygulaması başladıktan sonra bu tür bir çalışmayı yapmanız daha mantıklı olacaktır. O durumda yaz saati nedeniyle iFix'i kaldırsanız bile sistem saati geri almayacak ve sorun yaşamayacaksınız.

Benim yaşadığım sorun ise daha farklı. iFix'i kaldırdıktan sonra normal prosedüre göre AIX Service Pack güncellemesi ile AIX 6.1 TL9 SP8 sürümüne çıktıktan sonra aynı iFix'i tekrar kurmak istediğimde kuramadım ve aşağıdaki hatayı aldım.


+-----------------------------------------------------------------------------+
Installp Prerequisite Verification
+-----------------------------------------------------------------------------+
Verifying prerequisite file ...
Checking prerequisites ...

Prerequisite Number: 1
   Fileset: bos.rte.date
   Minimal Level: 6.1.0.0
   Maximum Level: 6.1.9.101
   Actual Level: 6.1.9.200
   Type: PREREQ
   Requisite Met: no

emgr: 0645-050 Prerequisite number 1 did not pass all checks. Please see
details above.

emgr: 0645-033 Error installing efix package.

Hataya göre IBM'in Ekim 2016'da çıkardığı bu iFix, bos.rte.date 6.1.9.0 ile 6.1.9.101 sürümlerini güncelliyordu. Fakat son Service Pack ile beraber bos.rte.date sürümü 6.1.9.200 oldu. Bu nedenle de iFix kurulamıyordu.

IBM'e kayıt açarak, Ekim 2016'da çıkardıkları Türkiye zaman dilimi iFix'inin bos.rte.date paketinin son sürümünü destekleyecek şekilde yeniden yazılmasını istedim.

IBM yeniden iFix'i güncelledi ve yayınladı. Son güncel iFix'e buradan erişebilirsiniz.

person_pin